
Globalt verktyg för arkivens värde
Det internationella arkivrådet (ICA) utökar tillgängligheten till Den universella deklarationen om arkiv genom flera nya översättningar. Deklarationen finns nu tillgänglig på ännu fler språk språk som turkiska, katalanska och esperanto, vilket gör detta centrala dokument tillgängligt för ännu fler samhällen världen över.
2026-08-20
Världens arkiv talar fler språk
Arkiv utgör ett oersättligt kulturarv och en grundbult för transparens, rättssäkerhet och kollektivt minne. För att stärka arkivens roll globalt arbetar ICA:s expertgrupp för påverkansarbete (AEG) för att nå ut till fler språkgrupper, med särskilt fokus på att översätta deklarationen till fler afrikanska språk.
Målet är att erbjuda arkivproffs och organisationer praktiska verktyg för att utvärdera och ställa om sin verksamhet i linje med deklarationens principer. Arbetet bygger på ideella insatser från översättare och organisationer världen över som tillsammans bidrar till att säkra och synliggöra vårt gemensamma kulturarv.
Läs mer om nyheten
Du kan läsa hela artikeln och utforska alla översättningar hos ICA: New translations expand access to the Universal Declaration on Archives
________
Bild: AI-genererad genom Google Gemini
Fler reportage
Se alla
Inga artiklar med Nyheter tagg hittades